Miasto - Gospodarz

Tajpej (chiń.: 台北 lub 臺北; pinyin: Táibĕi; pe̍h-ōe-jī: Tâi-pak) – stolica i drugie co do liczby ludności (po Nowym Tajpej) miasto Republiki Chińskiej (Tajwanu). Położona w północnej części wyspy nad rzeką Danshui He. Posiada status miasta wydzielonego. W 2010 roku miasto liczyło 2 618 772 mieszkańców.

Tajpej jest największym na Tajwanie ośrodkiem gospodarczym, finansowym i komunikacyjnym. W mieście działają giełda, banki, stacje telewizyjne i radiowe. Rozwinięty przemysł elektroniczny, maszynowy, metalowy, samochodowy, rafineryjny, odzieżowy, metalurgiczny, włókienniczy i chemiczny; światowy producent nośników muzyki mechanicznej i filmów. Wielki węzeł komunikacyjny (porty lotnicze Tajpej-Taiwan Taoyuan, Tajpej-Songshan, port rzeczny, metro). Ponadto ośrodek kultury i szkolnictwa wyższego.

Historia

Miasto zostało założone w 1708 przez imigrantów z południowo-wschodnich prowincji chińskich. Rozwijało się powoli jako lokalny ośrodek handlowy z targiem oraz portem na rzece Danshui He. Szybszy rozwój nastąpił w XIX w., kiedy w mieście pojawiły się brukowane ulice i mury obronne. W 1895 roku miasto, w wyniku wojny chińsko japońskiej, dostało się w ręce Japończyków. W trakcie japońskiej okupacji Tajpej (noszące wówczas japońską nazwę Taihoku) zostało rozbudowane i zmodernizowane. W 1932 roku liczyło już 600 tys. mieszkańców. W 1945 po drugiej wojnie światowej, po klęsce Japończyków, Tajpej powróciło pod rządy chińskie. Po przejęciu przez komunistów władzy w Chinach (1949) Tajpej stało się stolicą emigracyjnego rządu Czang Kaj-szeka. Z tego powodu przeżywało duży napływ imigrantów. W późniejszym okresie liczba mieszkańców zaczęła się stabilizować, a miasto dynamicznie rozwijać. W 1967 roku otrzymało status miasta wydzielonego.  Jednym z miast parnerskich Tajpej jest Warszawa.

Bezpieczeństwo

Tajwan jest miejscem bardzo bezpiecznym, o niskiej przestępczości pospolitej. Nie odnotowano tutaj dotychczas ataków terrorystycznych. Tajwańczycy są ogólnie uprzejmi i uczciwi, z bardzo pozytywnym nastawieniem do obcokrajowców.

Klimat i pogoda

Wyspa jest terenem bardzo intensywnej aktywności sejsmicznej - niewielkie wstrząsy (do 5 stopni) występują na porządku dziennym w różnych częściach wyspy. Ulewne deszcze podczas tajfunów (nawet do 1000 mm w ciągu doby), które najczęściej występują od kwietnia do października, powodują osuwanie się ziemi, gwałtowny przybór wód w potokach i rzekach, oraz powodzie. Podczas tajfunu często ogłaszana jest w mediach lokalnych informacja o zawieszeniu działalności szkół, urzędów i zakładów pracy, nie należy wtedy wychodzić na zewnątrz, bądź w przypadku konieczności wyjścia - zachować szczególne środki ostrożności z uwagi na obfite deszcze i bardzo silne wiatry. W przypadku tajfunu sugerowane jest zaopatrzyć się w latarki, baterie, świece, zapas wody i żywności na 2-3 dni. Z uwagi na występowanie klęsk żywiołowych lub innych poważnych zagrożeń zaleca się słuchanie komunikatów nadającej w języku angielskim miejscowej stacji radiowej International Community Radio Taiwan (ICRT) - FM 100,7 MHz (Tajpej i Kaohsiung), FM 100,1 MHz (Taichung), FM 100,8 MHz (Chiayi), bądź online.

Komunikacja

Stosowany na Tajwanie system sieci komórkowych jest w pełni zgodny z systemem stosowanym w Europie, większość operatorów polskich ma podpisane umowy roamingowe z tutejszymi operatorami, ceny usług głosowych i przesyłu danych mogą się jednak znacznie różnić w zależności od tutejszego operatora, sugerowane jest więc sprawdzenie u operatora w Polsce najbardziej korzystnej oferty. Dostępne w tut. punktach sprzedaży detalicznej karty pre-paid muszą być aktywowane przez operatora na podstawie dwóch dokumentów tożsamości, co niejednokrotnie trwa od 24-48 godzin.

Share
Michał Grabowski

Biuro Prasowe Polskiej Misji Uniwersjadowej.
Administrator i redaktor strony uniwersjada.pl.
Masz pytania? Pisz:

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Dane kontaktowe

  • Kredytowa 1A, Warszawa, Polska
  • +48 22 849 71 36 kom. +48 513 066 210

Oficjalna strona akademickiej reprezentacji Polski na XXIX Letnią Uniwersjadę Taipei 2017

XXIX Letnia Uniwersjada

29. Letnia Uniwersjada odbywa się w Taipei. Do zdobycia będzie 270 kompletów medali w 22 dyscyplinach. Dla potrzeb uniwersjady przygotowano blisko 80 obiektów sportowych. Spodziewany jest udział ponad 12 tys. sportowców z ponad 150 krajów. Polska wystawi blisko 200-osobową reprezentację, która wystartuje w 14 dyscyplinach.