29. Letnia Uniwersjada w Tajpej rozpoczęta!

Uroczyste otwarcie odbyło się na Taipei Stadium, gdzie o medale rywalizować będą lekkoatleci. Nie obyło się bez kłopotów, bo ceremonia została przerwana na kilkadziesiąt minut z powodu odbywającego się przed stadionem protestu. Grupa starszych osób protestowała przeciwko reformie emerytalnej, którą wprowadzają władze Tajwanu.

Choć uroczystość ochraniało blisko 6 tysięcy policjantów, po przejściu kilku ekip zdecydowano się ją przerwać. Sportowcy ponad godzinę oczekiwali na wyjście, a w tym czasie na płytę stadionu wchodzili wolontariusze niosący flagi kolejnych uczestników. Później podjęto decyzję, że reprezentację jednak mogą wejść na stadion w tradycyjnym pochodzie. Szacuje się, że w otwarciu udział wzięło ok. siedmiu tysięcy uczestników uniwersjady. Była wśród nich nieliczna grupa sportowców z Chin, którzy oficjalnie nie uczestniczą w zawodach, bo rząd tego kraju – nieuznający samodzielności Tajwanu – nie zdecydował się na wysłanie oficjalnej reprezentacji, ale pozwolił swoim sportowcom, by uczestniczyli w niej indywidualnie.

W uroczystości otwarcia wzięła udział spora grupa polskich sportowców. W uniwersjadowej wiosce pozostali tylko ci sportowcy, którzy mają zaplanowane starty w niedzielny poranek. I też nie wszyscy, bo niektórzy z nich zdecydowali się na udział w paradzie. W 29. Letniej Uniwersjadzie w Tajpej uczestniczy niewiele ponad dziesięć tysięcy sportowców, którzy rywalizować będą o 275 kompletów medali w 22 dyscyplinach sportu. Licząca 179 sportowców polska ekipa wystąpią w czternastu z nich.

Galeria zdjęć z ceremonii rozpoczęcia XXIX Letniej Uniwersjady w Tajpej jest dostepna TUTAJ

Share
Michał Grabowski

Biuro Prasowe Polskiej Misji Uniwersjadowej.
Administrator i redaktor strony uniwersjada.pl.
Masz pytania? Pisz:

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Dane kontaktowe

  • Kredytowa 1A, Warszawa, Polska
  • +48 22 849 71 36 kom. +48 513 066 210

Oficjalna strona akademickiej reprezentacji Polski na XXIX Letnią Uniwersjadę Taipei 2017

XXIX Letnia Uniwersjada

29. Letnia Uniwersjada odbywa się w Taipei. Do zdobycia będzie 270 kompletów medali w 22 dyscyplinach. Dla potrzeb uniwersjady przygotowano blisko 80 obiektów sportowych. Spodziewany jest udział ponad 12 tys. sportowców z ponad 150 krajów. Polska wystawi blisko 200-osobową reprezentację, która wystartuje w 14 dyscyplinach.