Dwa medale Polek w szpadzie!

 Aleksandra Zamachowska wygrała turniej szpadzistek podczas 29. Letniej Uniwersjady w Tajpej. W finale zmierzyły się dwie Polki, a Zamachowska pokonała Kamilę Pytkę 15:8.

 - Miałam takie czucie broni, że aż się sama nie spodziewałam. Nawet nie myślałam za bardzo nad działaniami, po prostu wszystko mi wychodziło - powiedziała Zamachowska (Krakowska Akademia Kraków, TS Wisła Kraków).

Co ciekawe, zwyciężczyni turnieju po drodze pokonała jeszcze inną Polkę, Martynę Swatowską. - Wcześniej Basia Rutz przegrała z Japonką, a gdyby wygrała to też trafiłabym na nią. Byłyśmy w jednej tabelce, a gdybyśmy były w różnych to może byłyby cztery medale - dodała Zamachowska.

- Wierzyłam, że mogę wygrać, zawsze startuję z tą myślą. Tym razem byłam druga, ale jestem zadowolona - mówiła Pytka (SGGW Warszawa, AZS AWF Warszawa), która po drodze miała kilka bardzo nerwowych walk. W półfinale np. wyrównała na sekundę przed końcem czasu, a później zadała decydujące trafienie w dogrywce.

- Spodziewałem się jednego medalu, ale dwa zaskoczyły mnie bardzo miło - komentował trener obu reprezentantek Polski Mariusz Kosman.

Aleksandra Zamachowska: "- Miałam takie czucie broni, że aż się sama nie spodziewałam."

Kamila Pytka: "Wierzyłam, że mogę wygrać"


W 1/8 finału późniejszej zwyciężczyni uległa Martyna Swatowska (AZS AWF Katowice), która zajęła 10. miejsce. 33. była Barbara Rutz. Bez sukcesów w turnieju szabli startowali mężczyźni. Najlepiej z Polaków spisał się Mikołaj Grzegorek, który dotarł do 1/16 finału i zajął 31. miejsce. Jakub Ociński był 39., Jakub Jaskot 52., a Krzysztof Kaczkowski 63.

Z dobrej strony pokazali się w niedzielę pływacy. Niewiele brakowało, a już pierwszego dnia zmagań na pływalni Polacy stanęliby na podium. Męska sztafeta 4x100 m stylem dowolnym w składzie Kacper Majchrzak, Paweł Sendyk, Mateusz Wysoczyński i Konrad Czerniak po zaciętym wyścigu zajęła czwarte miejsce. Awans do finału 50 m stylem motylkowym z trzecim czasem wywalczyła Anna Dowgiert (KS Warta Poznań). W finale 100 m stylem klasycznym wystartuje Marcin Stolarski, który uzyskał ósmy rezultat półfinałów. Także ósmy w półfinałach 50 m stylem motylkowym był Konrad Czerniak (AZS UMCS Lublin) i awansował do jutrzejszego finału. Na półfinale swój udział w silnie obsadzonej rywalizacji na 100 m stylem grzbietowym zakończył Tomasz Polewka (AZS AWF Katowice). Sztuka awansu do finału 200 m stylem grzbietowym nie udała się Klaudii Naziębło (MKS Juvenia Wrocław).

W judo polscy zawodnicy mieli w niedzielę dwie szanse medalowe. Tomasz Domański (AZS AWFiS Gdańsk) walczył o brązowy medal w kategorii do 100 kg, a Kamil Grabowski (GKS Czarni Bytom) w kategorii powyżej 100 kg. Niestety obaj polscy zawodnicy przegrali przez ippon swoje walki z Rosjanami i ostatecznie zajęli piąte lokaty. W kategorii kobiet do 78 kg Paula Kułaga (TDK Trzcianka) uplasowała się na siódmym miejscu. Anna Załęczna (Toruński Klub Sportowy Judo) w kategorii powyżej 78 kg odpadła w pierwszej rundzie.

W łucznictwie bloczkowym do najlepszej 32 w turnieju indywidualnym kobiet awansowały Mariya Shkolna i Joanna Rząsa (obie LKS Łucznik Żywiec). W łucznictwie klasycznym do 1/16 finału awansował Kacper Sierakowski (SŁ Marymont Warszawa). Pozostali reprezentanci Polski zakończyli swój udział w  turniejach we wcześniejszych rundach.

Share
Michał Grabowski

Biuro Prasowe Polskiej Misji Uniwersjadowej.
Administrator i redaktor strony uniwersjada.pl.
Masz pytania? Pisz:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dane kontaktowe

  • Kredytowa 1A, Warszawa, Polska
  • +48 22 849 71 36 kom. +48 513 066 210

Oficjalna strona akademickiej reprezentacji Polski na XXIX Letnią Uniwersjadę Taipei 2017

XXIX Letnia Uniwersjada

29. Letnia Uniwersjada odbywa się w Taipei. Do zdobycia będzie 270 kompletów medali w 22 dyscyplinach. Dla potrzeb uniwersjady przygotowano blisko 80 obiektów sportowych. Spodziewany jest udział ponad 12 tys. sportowców z ponad 150 krajów. Polska wystawi blisko 200-osobową reprezentację, która wystartuje w 14 dyscyplinach.