Kadra pożegnana

Największa grupa polskich sportowców udała się do Tajpej.

Największa grupa sportowców, którzy będą reprezentować Polskę na Uniwersjadzie na Tajwanie, wyruszyła w poniedziałek z Warszawy do Tajpej. Wcześniej w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie odbyła się uroczystość pożegnania akademickiej reprezentacji. W imieniu sportowców ślubowanie złożyli koszykarka Jowita Ossowska i pływak Konrad Czerniak. – To dla mnie bardzo duże wyróżnienie – mówił Czerniak, który po raz pierwszy jedzie na uniwersjadę. – Myślę, że to impreza bardzo podobna do igrzysk olimpijskich, ale o mniejszym ciężarze gatunkowym, dzięki czemu być może łatwiej jest osiągać dobre wyniki. Dla nas to ostatnia impreza w tym sezonie i liczę, że zrobię w Tajpej najlepsze wyniki – dodał.

Jako pierwsi - już w niedzielę - do Tajpej polecieli gimnastycy, którzy będą też pierwszymi polskimi zawodnikami, którzy rozpoczną rywalizację w zawodach uniwersjadowych. Z kolei we wtorek w podróż na Tajwan - przez Dubaj - wyruszyli ciężarowcy, judocy, koszykarki, łucznicy, pływacy i szermierze. Reprezentanci w pozostałych dyscyplinach będą wylatywać do Tajpej w najbliższym tygodniu. Ostatni sportowiec powinien pojawić się w wiosce uniwersjadowej w przyszły wtorek.

Zawody w Tajpej to druga tegoroczna uniwersjada. Na przełomie stycznia i lutego w Ałmatach odbyła się 28. zimowa edycja tej imprezy, podczas której Polacy zdobyli 12 medali, w tym pięć złotych. W 58-letniej historii polskich występów w uniwersjadach biało-czerwoni wywalczyli 171 medali w zawodach zimowych i 317 medali w letnich. Oznacza to, że tylko 12 krążków brakuje nam do uniwersjadowego medalu numer 500. - Liczymy na to, że tę barierę przekroczymy - mówi Alojzy Nowak, prezes Zarządu Głównego AZS i szef polskiej misji uniwersjadowej w Tajpej. – Bardzo cieszę się i jestem dumny, że będę mógł być z reprezentacją złożoną z tak dobrych sportowców i wspaniałych ludzi.

Jest bardzo prawdopodobne, że reprezentanci Polski przekroczą tę granicę właśnie w Tajpej. Na poprzedniej uniwersjadzie w Gwangju Polacy stawali na podium 18 razy. Na rekordowej uniwersjadzie w Kazaniu (2013) medali było aż 30.

W uniwersjadowej reprezentacji będą wielkie gwiazdy polskiego sportu, m.in. medaliści Mistrzostw Świata w lekkiej atletyce Paweł Fajdek i Malwina Kopron. W lekkoatletycznej kadrze są też m.in. Robert Sobera, Konrad Bukowiecki, Rafał Omelko, Justyna Święty i Joanna Fiodorow. Silni powinni być pływacy, z Konradem Czerniakiem i Filipem Wypychem na czele. W turnieju judo wystartuje olimpijka z Rio Arleta Podolak, a w sumie polscy sportowcy rywalizować będą w czternastu dyscyplinach - badmintonie, gimnastyce, golfie, judo, koszykówce kobiet, lekkiej atletyce, łucznictwie, podnoszeniu ciężarów, pływaniu, skokach do wody, szermierce, taekwondo, tenisie i tenisie stołowym.

Wyjazd na uniwersjadę jest finansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Głównym sponsorem akademickiej reprezentacji Polski jest PKN ORLEN. Partnerami akademickiej reprezentacji Polski są miasto stołeczne Warszawa oraz marka Dare2b - producent odzieży sportowej. Patronem medialnym jest Onet.pl.

Darek Sokołowski